EDT EDP EDC Nedir?

Parfüm kategorileri, alkol ve su miktarına göre formüldeki "parfüm esansı" miktarına göre ayrılır.

Parfüm özü, doğal bileşenleri, uçucu yağları, parfüm özlerini ve herhangi bir aromatik yağı içerir.

Ana koku kategorileri, parfüm konsantrasyonlarına göre aşağıdaki gibidir:

  • Eau Fraiche: En seyreltilmiş koku kategorisi olarak kabul edilen eau fraiche, parfüm yağının yalnızca yüzde 1 ila 3'ünü içerir. Yüksek alkol içeriği nedeniyle koku çok daha hafiftir ve genellikle kalıcılığı bir saatten az sürer.
  • Eau de Cologne (EDC): Genellikle erkekler için yaratılan kolonya, hafif bir "sıçrama" kokusu olarak tasarlanmıştır. Yüzde 2 ila 5 oranında parfüm esansı içerir ve genellikle kalıcılığı yaklaşık iki saat sürer.
  • Eau de Toilette (EDT): En popüler koku türlerinden biri olan eau de toilette, hafif bir sprey bileşimidir. Kokusu %4 ila 15 oranında saf parfüm içerir ve genellikle kalıcılığı 3 ila 4 saat sürer. Birçok kişi tarafından gündüz kokusu olarak kabul edilir.
  • Eau de Perfume / Eau de Parfum (EDP): Saf parfümden elde edilen eau de parfümün formülü 15 ila 20 saf esans ile daha konsantredir. Kalıcılığı 4 ila 5 saat sürer.
  • Parfüm (Parfüm):Eau de parfüm ile karıştırılmaması gereken saf parfüm, tüm koku kategorileri içinde en konsantre olanıdır. Dokuda biraz yağlayıcı, tek bir parfüm uygulaması yüzde 20 ila 40 saf esansı tutar. Kalıcılığı 24 saate kadar sürebilir.

EDT İLE EDP FARKI NEDİR?

Eau de parfum (EDP) ve eau de toilette (EDT) arasındaki farklar parfüm yağlarının konsantrasyonu, fiyatlandırması, kokuların kalıcılığı ve kullanım şeklidir. EDT, üst katmanlarında yaklaşık yüzde 5 ila 15 oranında parfüm esansları içerir. Koku kalıcılığı genellikle üç saat sürer. Eau de parfum (EDP) ise yüzde 20 oranında kokulu yağlar içerdiğinden 5-8 saat boyunca kokusunu koruyacaktır. Daha seyreltilmiş olduğundan, EDT daha ucuzdur ve günlük veya gece kokusu olarak serbestçe püskürtülebilir. Eau de parfum ve parfüm daha pahalıdır, ancak daha düşük alkol miktarı hassas ciltlerle iyi çalışır ve uzun süre kalıcı, cilde yapışan bir koku sağlar.