AFRODİZYAK KOKULAR…

Yunancası ‘aphrodisiakum’ olan kelime, ‘Afrodit’e ait’ anlamına geliyor. Bu ‘aşk ilacı’, libidoyu artıran etkili bir madde olarak kendisini kozmetik sektöründe de gösteriyor. Kokuların karşı cinsi etkileme üzerindeki gücü muazzam… Afrodizyak etkili parfümler, kokuların etkileyicilik dozunun artırılmak istendiği durumlarda devreye giriyor. Afrodizyak kokular, cezbedici özelliğini daha da fazla vurgulamak için formülüne eklenen özel maddeler sayesinde, vuruculuğunu odak noktaya alıyor. Bu nitelikleri bünyesinde barındıran afrodizyak parfümler, yalnızca karşı tarafta cinsel dürtüler uyandırmak için kullanılmıyor. Dişil ve eril enerjiyi ön plana çıkarmak ve hormonları harekete geçirmenin dışında, kalabalık ortamlarda hemen dikkat çekmek için de başvurulabiliyor.

Cinsellik hormonu olarak bilinen feromon sayesinde yayılan ‘aşkın kokusu’, ilk püskürtmeyle birlikte cinselliği ön plana çıkaran etkiyi doğuruyor. Feromonlar, vücudumuzdan dışarıya salgılanan hormonlardır. Bir diğer tanıma göre ise, aşk kokusu olarak adlandırılır. Cinsellik ile bağdaştırılan feromon isimi verilen bu hormon insanın hem beyin mekanizmasında hem de bağışıklık sistemlerinde yer alır.

Feromon, aynı türün üyeleri arasında yaşanan sosyal ilişkileri düzenleyen bir kimyasal maddeye verilen isimdir. Yunanca kökenli olan bir kelime olan Feromon "hormon taşıyan" anlamına gelir. Feromonlar, vücut dışına salgılanan hormon olarak tanımlanır. Bu hormonun en temel görevleri arasında, bazı canlılarda eşey organlarının oluşumunu yönlendirmek, özellikle sosyal böceklerde yuva düzenini sağlamak, eşeyler arasında iletişimi sağlamak ve sosyal yaşam düzenine sahip olan canlılarda hiyerarşiyi sağlamak sayılabilir. Feromon, dışarıya koku ile yayılan bir hormon çeşididir. Bu hormonlar, türün kendi bireylerini ayırt etmesini, düşmanları tespit etmeyi, bireyin kendi ailesini ayırt etmesini, karşıt cinsiyeti tespit etmeyi, anneyi ayırt etmeyi sağlar.

İnsanlarda bu sistemin etkisi oldukça azalmıştır. Çünkü feromonların salgılandığı ter bezlerinden (özellikle cinsel bölgedeki ve koltuk altında) salınan feromon miktarı önemli miktarda azalmıştır. Hem de burnumuzda yer alan vomeronazal organ yani feromonları algılayan organ evrimsel süreç içinde giderek önemli ölçüde körelmiştir. Ama körelmenin tam olarak tamamlanmamış olması, bu yapıların hala işlevsel olabileceğini akla getiriyor.

Şimdi Afrodizyak parfümler için vazgeçilmez olan notalara göz atalım:

  • Vanilya, çok eski zamanlardan beri doğal bir uyarıcı olarak kullanılıyor.
  • Sandal ağacı, sedir ağacı ve paçuli cinsel heyecanı artırıyor ve maskülen yapısı ile genellikle erkek kokularında kullanılıyor.
  • Amber, verdiği sıcaklık hissiyle kış mevsimine çok yakışıyor.
  • Lavantanın arası, cinsel hayatını renklendirmek isteyen herkesle oldukça iyi.
  • Tarçın, baharatlı koku ailesinin en etkileyici esanslarının başında geliyor ve libidoyu artırıyor.
  • Kakao, yoğun aroması ile kadınların tutkusu.

AFRODİZYAK ETKİLİ PARFÜM SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sonbahar ve kış ayları için, atmosfere uygunluk gösteren odunsu ve baharatlı kokulara yönelebilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında ise meyveli ve çiçeksi esansların ön planda olan seçeneklere göz gezdirebilirsiniz. Partnerinizin beğenileri de seçim yaparken size yardımcı olabilir. Birlikte olduğunuz kişinin veya eşinizin sizde duymaktan hoşlandığı esansları içeren kokular ile ilişkinize renk katabilirsiniz.

AFRODİZYAK Etkili 5 Kadın Parfüm Önerisi

Yves Saint Laurent Libre

Yılın en çarpıcı afrodizyak parfüm markaları arasında yer alan Libre, özgür kadının ruhunu özel bir şişede saklıyor. Koku, üst notalarında zencefil, safran, mandalina ve bergamot; orta notalarında portakal çiçeği ve lavanta; temel notalarında ise Bourbon vanilyası, bal, tonka fasulyesi ve vetiver’den oluşuyor. Karakterinizin özgün yanını bu kokuyla öne çıkarın.

Dior J’adore

Calice Becker tarafından yaratılan J’adore, 1999 yılında beğeniye sunuldu. Meyveli bir bahar esintisi hissi yaratan aşk dolu koku, üst notalarında armut, kavun, manolya, şeftali, mandalina ve bergamot; orta notalarda yasemin, vadi zambağı, sümbülteber, frezya, gül, orkide, erik ve menekşe; son notalarında misk, vanilya, böğürtlen ve sedir ile güçlü bir afrodizyak etkisi yaratıyor. Büyüleyici koku, tek başına afrodizyaklı parfüm kavramını tanımlayacak güce ve cazibeye sahip.

Dolce&Gabbana The Onee

The One, 2006 yılında raflarda yerini aldı ve bu ikonik kokuyu yaratan isim ünlü parfümör Christine Nagel. Afrodizyak etkili koku, üst notalarında şeftali, Liçi, mandalina ve bergamot; orta notalarında zambak, erik, yasemin ve zambak; temel notalarında ise vanilya, amber, misk ve vetiver esanslarından oluşuyor. Bu özel koku en etkileyici kadın parfümleri arasında yer alıyor.

Lancome La Nuit Tresör

Taze ahududu, buhur çiçeği ve vanilya notalarına sahip, siyah gül özleriyle bezenmiş bir kalbi olan La Nuit Trésor’u keşfedin! La Nuit Trésor’un şişesi, tüm elmasların en gizemli ve kıymetlisi olan siyah bir elmas şeklinde ve zarafetinin sembolü olarak bu elmas, siyah gül bir gerdanlık ile süslendi. Yoğun ahududu aromasıyla Damascena gülünün üst notaları birleşerek derin ve gizemli bir kokuya imza atıyor. La Nuit Trésor: Efsanevi Bir Aşkın Parfümü!

Carolina Herrera Good Girl

Carolina Herrera, kadınların feminenliğini ve cazibesini ifade etmek için; Good Girl’ün şişe tasarımı stiletto olarak tasarladı. Cesur, meydan okuyan, kıştırtıcı ve güçlü… Kadının harikulade karmaşıklığını yakalayan bu yeni koku, şaşırtıcı ve istisnai içerikleri bir araya getirir. Tatlı ve alımlı yasemin Good Girl’ün ışıltılı ve feminen tarafını aydınlatırken, karanlık tarafın kalbinde ise yoğun, hoş kokulu kakao ve baş döndürücü tonka yer alır. Badem ve kahve ile sağlanan yumuşak dokunuşlar zarif sümbülteber ile feminenliği vurguluyor.

AFRODİZYAK Etkili 5 Erkek Parfüm Önerisi

Tom Ford Noir Extreme

Noir Extreme, ünlü parfümör Sonia Constant tarafından adeta güçlü erkeği tanımlamak için yaratıldı. Koku, üst notalarında kakule, Hindistan cevizi, safran, mandalina ve neroli; orta notalarında Kulfi, gül, damla sakızı veya sakız ağacı, portakal çiçeği ve yasemin; temel notalar vanilya, kehribar, odunsu notalar ve Sandal ağacından oluşuyor.

Dior Sauvage

Sauvage, 2015 yılında ünlü parfümör François Demachy tarafından yaratıldı. Baştan çıkarıcı koku, üst notalarda Calabria bergamotu ve karabiber; orta notalarında Sichuan biberi, lavanta, pembe biber, vetiver, paçuli, sardunya ve elemi; son notalarında ise ambroxan, sedir ve Labdanum çiçeğinden oluşuyor. Adeta büyülü bir iksir etkisi yaratan bu kokudan vazgeçemeyeceksiniz.

Versace Eros

Ünlü parfümör Aurelien Guichard imzalı Eros, üst notalarında nane, yeşil elma ve limon; orta notalarında tonka fasulyesi, ambroxan ve sardunya; temel notalarında ise Madagaskar vanilyası, kurşun kalem ardıcı, atlas sediri, vetiver ve meşe likeninden oluşuyor. Bu koku adeta Eros’un oku etkisi yaratarak onu koklayan her kişide aşk hissini alevlendiriyor.

Carolina Herrera 212 Sexy Men

Tarz sahibi ve şehirli erkeklerin parfümü olan bir kokudur. İçeriğindeki sert zencefil, elma dilimleri, donmuş nane, tuzlu kehribar, tonka fasülyesi ve karabiber yer almaktadır. İlk notalarında bulunanan maskülen Kral Ağacı notası. Orta notalarında bulunan buzlu votka ve Caviar lime sayseinde partinin aranan erkeği siz olacaksınız.

Jean Paul Gaultier Le Male

Karizmatik duruşunun ardından bir efsanenin olduğunu göstermek isteyen erkekler parfüm seçimleriyle birlikte bu isteği yerine getirebilirler. Le Male, içerik olarak nane, amber ve vanilya kokularından oluşmaktadır. Parfümün ner noktasında ayrı bir kokuyla karşılaşacaksınız ve ilk açılışta kokunuz nanenin serinletici ve etkileyici kokusuyla olacak. Kullanım miktarı uzadıkça nane kokusu amber ve vanilyayla bir uyum içerisinde bedeninize yerleşecek. 75 ml’lik kullanım imkanını size sunan bu parfüm, az kullanımlarda bile gün boyu kokunuzu yanınızda hissetmenize olanak sağlayacaktır.